Celal Yayla

CİK, Tecrit, İnfaz ve Keyfilik

Bu defa yazmamın nedeni neler yaşadığımızı daha iyi anlamanıza yardımcı olmak. Daha önce vücudumuzdaki izleri yazdığımız mektupların imha kararları ile engellendiğini yazmıştım. İtirazlarımız sonucu infaz hakimliği kararıyla bu engel kaldırıldı. Size vücudumuzda oluşan izleri yazıyorum. Bu iz­lerin nasıl oluştuğunu biliyorsunuz. Tecrite karşı direnen bizleri yıldırabilmek amacıyla 30 Temmuz'da zorla sevk ettiler ve o tarihten beri hücrelerde tek tutuyorlar, yeni dayatmalar uyguluyorlar. Bu izler bu­nun belgesidir.

Revirde de belgelidir bu izler (en azından öyle sanıyoruz). Çıktık gösterdik revir doktoruna. Suç duyuruları yaptık. Nasıl sonuçlanacak hep beraber göreceğiz.

İnsanın insan olduğunun inkârı olan tecrite karşı, "iyileştirme" dayatmalarına karşı insanca bir ya­şam için, düşüncelerimizle, siyasi kimliğimizle yaşayabilmek için direnişi altıncı yılında da sürdürece­ğiz.

Fazla söze gerek var mı? İşte izler ortada...

ALİ KOCA

Sol kolda dirsek üzerinde 12-15 cm uzunluğunda, 7-8 cm genişliğinde kan toplama, morarma. Her iki kolda pazu bölgelerinde morluklar. Sağ ve sol dirsekte açık yara. 4 Ağustos'ta gerçekleşen saldırı­dan dolayı sol bacakta diz altında yara.

KAAN KURTULUŞ:

Sol kolda ve omuzda kan oturması ve morluk. Göğüs bölgesinde kan oturması izleri. Yüzde dar­belerden dolayı kızarıklıklar. Yine sağ kol ve omuzda kızarıklıklar, izler ve ağrı. Sırtta ağrı ve yanma hissi.

SERDAR KARAÇELİK:

Sol dirsek ve bacak diz kısmında açık yara. Sol kol iç tarafta geniş morluklar. Sol el işaret ve baş parmakları arasında 1-2 cm kesik yarası. Bileklerde kelepçelerden dolayı morarma ve açık yaralar.

İNAN GÖK:

Sağ ve sol kol pazu kısmında geniş morluklar. Sırtta ağrı ve yanma hissi.

ALİ ERCAN GÖKOĞLU:

Kollarında, belinde, ellerinde izler, yara, kan oturması. 3 Ağustos'ta gerçekleşen saldırı nedeniyle sağ ve sol bacakta dizden aşağıda olacak şekilde morluklar ve kanlanma; belde ve kollarda morartılar.

CELAL YAYLA:

Sırtta kızarıklık ve sıyrıklar. İki kolda dirseklerde sıyrıklar. Çenede tekmeden kaynaklı şişme ve morarma. Boyunda ve boğazda şişme ve ağrı. 4 Ağustos'ta gerçekleşen saldırı nedeniyle sağ bacakta ağrı, morarma ve yürüme zorluğu.

KENAN GÜNYEL:

Sol ve sağ kol pazularda morluklar. Sol omuz ve koltuk altında morluklar, kızarıklıklar. Sırtın sol tarafında kızarıklık ve morluk. Sağ bacakta baldır ve kaba ette izler ve ağrı. Dizlerde kaval kemiği hi­zasında sıyrıklar. Dudaklarda ve çenede izler, sıyrıklar.

CEMAL AĞIRMAN:

Sağ kol dirsekte açık kanamalı yara. Sağ ayak baş parmakta açık kanamalı yara. Dudağın sağ iç tarafında kanamalı yara. Vücutta ağrılar. 22 Ağustos'ta gerçekleşen saldırıda kasıklarda sağ tarafta şişme ve 12-15 cm kadar morarma, sol diz kapağında yara. Yürüme zorluğu çekti.

BÜLENT KEMAL YILDIRIM:

Dizlerde ezik, morluk ve yara. Belinde morluklar. Sırtında omuz hizasında ezik ve morluklar. Kol­larda morluk, tırnak izleri, yaralar.

ERCAN KUTLU:

Kollarında, sırtında, bacaklarında morluk, çizik ve yaralar. 4 Ağustos'ta gerçekleşen saldırı nede­niyle sol kolda 20 cm uzunluğunda, 6-7 cm genişliğinde şişlik, sertlik (sonradan morardı). Sırtta mor­luklar, bacaklarında dizaltında izler.

MUSTAFA TOSUN:

Kollarda pazu hizasında morluklar. Bileklerde kelepçelerden dolayı kızarıklık. İki bacakta dizlerde yara, sıyrık. Sağ ve sol ayak üzerinde açık yaralar. Dirseklerde açık yara. Boğazında, boynunda ağrı.

BAYSAL DEMİRHAN:

Sağ bacak baldır kısmında 15 cm yara. Ellerde tersten ve sıkı vurulan kelepçeden dolayı kızarık­lık, yara. İzlerde, ayaklarında açık yara. Bacaklarda, baldırda darbelerden dolayı izler. Sırt ve omuzla­rında morluklar, yaralar. Başın üst kısmında şişlik.

OSMAN NURİ OCAKLI:

Sağ el baş parmak ve yüzük parmağında açık yaralar. Kollarda bileklerden omuzlara kadar mor­luklar, çizikler ve yaralanmalar. Sırtta morluklar ve çizikler. Göğüs bölgesinde morluklar. Sağ ve sol dizde morluklar ve yara. Sağ ve sol ayak bileğinde morluklar ve açık yara. Başta darbelerden dolayı ağrı. Boğazda ağrı ve yutkunma zorluğu.

Ayrıca herkesin vücudunda genel olarak ağrılar ve darbelerden dolayı sızı, yanma hissi...

Hücrelerden umut yüklü selamlar iletiyorum.

[Şair ve yazar Ruhan Mavruk'a Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nden gelen bu mektubun yayınlanmasını uygun bulduk. Başlığı da biz koyduk. (S.P.)]

SORUN Polemik
E-posta Listesi
Gelişmelerden haberdar olmak için
e-posta adresinizi ekleyin.

E-Posta Adresi

Etkinlik - Duyuru